خبر

سقوط
No announcement yet.

رشته مهندسي پزشكي

سقوط
X
 • فیلتر
 • Time
 • نشان دادن
پاک کردن همه
پست های جدید

 • رشته مهندسي پزشكي

  مهندسي پزشكي (به انگليسي: Biomedical Engineering) به دنبال ايجاد ارتباط منطقي بين علوم مهندسي و دانش پزشكي مي باشد.
  در مهندسي پزشكي با تلفيقي از علوم مهندسي برطرف كردن نيازهاي پزشكي در زمينه ساخت و نگهداري تجهيزات و نيز ساخت ابزارهاي پزشكي براي كاربردهاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماريها مد نظر مي باشد. اين رشته كاربرد علوم فني و مهندسي است در ياري رساندن به پزشكان در تشخيص و درمان بيماري ها.
  مهندسي پزشكي يكي از تازه ترين رشته هايي است كه قدم به عرصه دنياي تكنولوژي جهاني نهاده و اين رشته بدين منظور شكل يافته تا پزشكان را در تشخيص و درمان ياري دهد. مهندسي پزشكي دقت و تنوع در تشخيص را گسترش داده است بطوري كه تشخيص بدون دستگاه ها امكان پذير نيست. تاكنون دستگاه هايي از جمله EEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan كمك بسيار بزرگي به پزشكي نموده اند و هم راستاي وسايل تشخيصي وسايل و ملزومات درماني گسترش يافته تا بيماران را به گونه اي تحت درمان قرار گيرند كه مي توان سمعك، ونتيلاتور، دياليز (تراكافت)، اولتراسوند و كاربردهاي متعدد ليزر را نام برد. مهندس پزشكي در گام هاي اوليه بهره برداري، تعمير، پشتيباني و نگهداري و تنظيم و استانداردسازي دستگاه ها را انجام مي دهد و در مراحل بالاتر توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه هاي پزشكي و يا حتي مي تواند به طراحي و ساخت يك دستگاه اقدام كند. در اين رشته به علت ابداعات و نوآوري وسيعي كه صورت مي گيرد شاخه هاي جديدي از مهندسي پزشكي سازمان مي گيرند كه شرح مختصري از زيرشاخه هاي اين رشته ذكر شده است.

  گرايشها
  مهندسي پزشكي رشته اي متشكل از گرايش هاي متعدد مهندسي و علوم پزشكي است. در نتيجه پيدايش گرايشهاي جديد اين رشته دور از انتظار نخواهد بود. هم اكنون در ايران در مقاطع مختلف آموزش عالي گرايش هاي زير تدريس مي گردند:
  • مهندسي پزشكي باليني
  • بيوالكتريك
  • بيومكانيك
  • بيومواد
  • مهندسي بافت
  • پردازش تصاوير پزشكي
  • مهندسي توانبخشي
  • مهندسي ورزش
  • مدل سازي سيستم هاي فيزيولوژيكي
  • ابزار دقيق در مهندسي پزشكي

  مهندسي پزشكي در ايران
  اسم اين رشته به خوبي انتخاب شده و تركيبي صحيح از دو گروه رياضي و تجربي است. مهندسي و پزشكي همكاري مطلوب و شايسته اي را در كمك به بيماران و پزشكان آغاز كرده اند و در اين راه گام هاي مؤثري برداشته شده است كه هر روزه بسياري از خبرهاي آن را در رسانه هايي شنيده ايد با توجه به گسترش روزافزون سيستمهاي مهندسي در حيطه بهداشتي و پزشكي، تربيت و وجود نيروي انساني متخصص و متبحر كه آشنا به وسايل و تجهيزات پزشكي امري ضروريست.
  حداقل و حداكثر مجاز طول دوره كارشناسي مهندسي پزشكي در سه گرايش مطابق آئين نامه هاي دوره كارشناسي شورايعالي برنامه ريزي است. تعداد كل واحدهاي درسي در طول دوره ۱۴۰ واحد مي باشد كه شامل دروس عمومي، پايه، اصلي، تخصصي و اختياري، به شرح زير مي باشد:
  • دروس عمومي: ۲۰ واحد
  • دروس پايه: ۲۶ واحد
  • دروس اصلي ۴۷ واحد
  • دروس تخصصي ۴۷ واحد

  گرايش ها و جهت گيري هاي كاري رشته مهندسي پزشكي، واقعاً وسيع است و زمينه هاي مختلفي از الكترونيك و پردازش سيگنال و مباحث نرم افزاري گرفته تا طراحي، ساخت، راه اندازي، نصب و تعمير دستگاهها و قطعات پزشكي يا اندام مصنوعي، همچنين مواد به كار رفته در اين وسايل را شامل مي شود. جدا از اين توضيحات، زمينه هاي كاري اين رشته را مي توان به ۳ بخش كلي تقسيم كرد:

  طراحي و ساخت
  الف- طراحي و ساخت دستگاههاي آزمايشگاهي و الكترونيكي و تجهيزات مربوط به آنها، نظير وسايل مخصوصي كه با تكنيكهاي خاص، عناصر موجود در يك نمونه (مثلاً نمك خون و...) را به طرز دقيقي اندازه گيري كند مانند اسپكتروفتومتر كه با تكنيكهاي نويني كار مي كنند.
  ب- طراحي و ساخت بخشهاي مكانيكي و برقي سيستم هاي تصويرگر پزشكي، مانند سيستم هاي سونوگرافي، راديوگرافي، سي تي اسكن و ديگر دستگاههاي كه تصاوير ثابت يا محركي را از بسياري از بخشهاي بدن به نمايش مي گذارند.
  ج- طراحي و ساخت سيستم هاي اندازه گيري پزشكي و بيمارستاني، نظير دستگاههاي دريافت كنندة سيگنالهاي مغزي.
  د- طراحي و ساخت قطعات و اندام مصنوعي بدن و موادي كه در طول، تشخيص، درمان و معالجات بيماريها بكار مي رود.

  تعمير و نگهداري و بهينه سازي
  از ديگر زمينه هاي كاري مهندسي پزشكي مي توان به تعمير، نصب، راه اندازي و نگهداري وسايل مورد نياز است و البته واضح است كه اين نيروي مجرب بايد داراي اطلاعات كافي در مورد قطعات و جزئيات كار آن وسيله يا دستگاه باشد. در كنار اين موارد، مسئله بهينه سازي يا تلفيق دستگاهها و عملكرد آنها نيز مطرح است. پروژه كنترل كامپيوتري فشار خون، يا پروژه سه بعدي سازي تصوير دستگاه MRI، جزء همين بهينه سازي ها هست. دامنه كاربري اين زمينه چنان وسيع است كه اكنون سالانه چندصد مقاله در معتبرترين نشريات جهاني مهندسي پزشكي در اين زمينه چاپ مي شود و بيشترين تعداد پروژه ها برروي موضوع تلفيق و بهينه سازي انجام مي شود.

  تشخيص بيماري و درمان
  يكي از مهمترين مباحث مطرح در زمينه پزشكي، بحث استفاده از ليزر در پزشكي (چه در تشخيص و چه در درمان) است. اصولاً ليزر از همان ابتدا با توجه به قابليتهاي منحصر به فردي كه داشت، به عنوان يك انتخاب خوب براي بهينه سازي عملكرد بسياري از سيستم ها بكار گرفته شده. استفاده از ليزر براي تشخيص ضايعات چشمي يا نمايش فشار خون در نازكترين مويرگها يا سوراخ كردن و يا ايجاد كانال مصنوعي در قلب، سوزاندن و بريدن برخي ضايعات دروني يا تومورهاي مختلف و... روز به روز درحال افزايش است. بحث شبكه هاي عصبي طبيعي و درمان انواع ضايعات عصبي مانند ضايعات نخاعي با كمك تحريكات الكتريكي و با كمك علم ژنتيك نيز از بحثهاي مهم و جديد رشته مهندسي پزشكي است.
  كارشناسي مهندسي پزشكي، به نوعي هم خانوادة همان رشته برق و الكترونيك است و اين قرابت و نزديكي حتي در دوره هاي كارشناسي ارشد و دكترا نيز تا حدي ادامه مي يابد؛ بنابراين يك دانشجوي مهندسي پزشكي در دوره كارشناسي تقريباً ملزوم به گذراندن تمامي دروس اصلي مجموعه مهندسي برق است و به همين خاطر، فارغ التحصيلان رشته مهندسي پزشكي مي توانند گرايش هاي كارشناسي ارشد مجموعه مهندسي برق را انتخاب كنند و همپاي مهندسين كنترل، مخابرات، قدرت و الكترونيك، به تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد مهندسي برق بپردازند؛ بنابراين، عنوان مهندس پزشكي به هيچ عنوان نبايد باعث شود كه داوطلبان تصور كنند كه اين رشته بي ارتباط يا كم ارتباط با مباحث رياضي و مهندسي است، چون دانشجويان اين رشته به طور كامل با رياضيات مهندسي پيشرفته و فيزيك در ارتباطند و از سنگين ترين نوع رياضيات، به عنوان ابزار كار، دائماً بهره مي برند، تا آنجا كه دانشجويان اين رشته، تا دروس رياضيات مهندسي پيشرفته و معادلات ديفرانسيل و فيزيك الكتريسيته، موج، ارتعاش و حركت را نگذرانند، قادر به اخذ دروس چنداني در دانشگاه خود نيستند.

خبر

سقوط
No announcement yet.
درحال پردازش...
X