خبر

سقوط
No announcement yet.

12 نكته در كارايي مطالعه

سقوط
X
 • فیلتر
 • Time
 • نشان دادن
پاک کردن همه
پست های جدید

 • 12 نكته در كارايي مطالعه

  1. كيفيت مطالعه را بالا ببريد. به روخواني سطحي در حالت پراكندگي فكر قناعت نكنيد. با مفهوم و معناي مطلب ارتباط برقرار كنيد تا آن چه را مورد نياز است به خوبي درك كنيد.
  2. حجم مطالعه، حواس شما را پرت نكند. مطالعه ي بيش تر و سريع تر تنها بهانه هايي براي بيش تر دانستن است. پس ابتدا آن چه را مي خواهيد بدانيد و بفهميد برداشت كنيد و آن گاه با كلمات «سرعت » و «بيش تر» وسوسه شويد.
  3. قبل از آن كه از موضوع اصلي كتاب منحرف شويد و به مطلب ديگري بپردازيد، قسمت هايي را كه دوست داريد به خاطر بسپاريد، مشخص كنيد.
  4. حتماً براي مطالعه ي خود برنامه ريزي داشته باشيد. اين كه قصد يادداشت برداري داريد يا خير، در مورد چه موضوعي بايد تمركز كنيد، چه سؤالاتي در ذهن داريد كه در اين كتاب جواب آن ها را مي جوييد و… همه بايد از قبل برنامه ريزي شده باشد.
  5. بايد كتابي كه مطالعه مي كنيد مختص به خود شما باشد تا به راحتي در آن علامت گذاري و نكته نويسي كنيد. استفاده از مداد يا ماژيك رنگي به شما امكان مي دهد تا در مراجعه ي مجدد به كتاب بهره ي بيش تر ببريد. هر چند نبايد اين خطوط رنگي استفاده ي شما از ساير خطوط كتاب را كاهش دهد.
  6. هنگام مطالعه همواره يك خودكار يا مدادي در دست داشته باشيد؛ زيرا مطالعه آن گاه كارايي مطلوب مي يابد كه سؤالات ذهن خود را با آموزه هاي كتاب تطبيق دهيد و در حاشيه ي آن يادداشت كنيد.
  7. ميان مطالعه و ساير كارهاي خود تعادل به وجود آوريد كه هم از خواندن خسته و دلزده نشويد و هم تجربه و عمل را به بهره وري مطالعه ي خود بيفزاييد.
  8. مطالعه ي پراكنده با موضوعات متنافر و متناقض، موجب كاهش بهره وري شما مي شود. حتي الامكان در نوع كتابي كه براي مطالعه انتخابي مي كنيد مطالعات قبلي خود را در نظر آوريد تا نظم فكري شما به هم نخورد.
  9. اگر بتوانيد از هر كتابي كه مي خوانيد نكات مهم و كليدي آن را خلاصه برداري كنيد، بر كارايي مطالعه ي شما مي افزايد. اين راهكار آن گاه ارزشمندتر مي شود كه خواننده به زبان و عبارات خودش مطالب را يادداشت كند.
  10. به ياد داشته باشيد علاقه و انگيزه در مورد مطلبي كه براي مطالعه انتخاب كرده ايد به بهره وري شما از آن چه مي خوانيد بسيار مي افزايد.
  11. گاه مقرر ساختن يك پاداش مشروط براي مطالعه ي حجم خاصي از كتاب، به هيجان و لذت مطالعه مي افزايد و نوعي اثر تشويقي بر فرد مي گذارد. اين پاداش ها مي تواند ديدن يك برنامه ي تلويزيوني، رفتن به مكاني خاص، انجام يك فعاليت مورد علاقه يا حتي خوردن يك خوراكي محبوب باشد، مشروط بر آن كه ميزان تعيين شده مطالعه شود.
  12. رنگ كاغذ، رنگ قلم، نحوه ي نشستن، فاصله ي چشم با كتاب، نور محيط و ساير شرايط مكاني نيز همان گونه كه مي دانيد در كارايي مطالعه ي شما كاملاً مؤثر است.

خبر

سقوط
No announcement yet.
درحال پردازش...
X